VMware Dosya uzantıları ve açıklamaları

Merhaba, Serkan ATES’in yazdığı yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Aynısını ben yazacaktım Serkan bey yazmış teşekkür ederek sizinle paylaşıyorum.

Her sanal makinemiz birden fazla dosya türünde veriler saklıyoruz. Bu dosya türleri;

 

.nvram

Sanal makinemizin BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.

.vmdk

Sanal disk dosyası. Sanal makinemizin hard diski bu dosyalarda saklanıyor. Eğer disk alanının tümünü datastore üzerinde ayırmadıysanız (bu konuya dikkat edilmesi gereken noktalarda yeniden değineceğim) sanal makinenin hard diskine veri yazıldıkça bu dosyalar büyüyecek ve her biri 2 Gb. olacak şekilde birden fazla sayıda görünecektir. Eğer sanal makineyi önce fiziksel diske direkt bağlayıp sonrasında sanal diske almış isek bu dosyada aynı zamanda diskin bölüm (partition) bilgisi de saklanmaktadır. Geçmiş VMware sürümlerinde bu dosya .dsk uzantısı ile saklanıyordu.

.vmsd

Almış olduğumuz anlık görüntülere (snapshot) ilişkin bilgiler tutulmaktadır.

.vmx

Sanal makinelerimizin birincil yapılandırma dosyası. Önceki VMware sürümlerinde bu dosya .cfg uzantısı ile saklanıyordu.

.vmxf

Takım halinde bulunan sanal makinelerimizin yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya aynı zamanda takımdan kaldırılan sunucuların bilgisini de tutmaktadır.

.vswp

Sanal makinemizin takas (swap) dosyası. Sanal makinemizin hafıza (memory) miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.

.log

Sanal makinemizin günlük dosyaları. Makinemiz üzerindeki tüm hareketler bu günlük dosyalarına yazılır. Felaket anlarında problemin kaynağına ilişkin bilgiye bu günlük dosyalarından ulaşabiliriz.

 

Mustafa Kaşıkcı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *