Unutulan ESX Şifresini Resetleyin! – How to Reset your VMware ESX Server root password

Merhaba,

Bir şekilde ESX sunucunuzun şifresini unutmuş veya farklı bir sorundan dolayı ESX / ESXi sunucuza şifre probleminden dolayı erişemiyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle yapılması gerekenler aşağıdaki adımlarda belirtilmiştir.

1) Sakin olun.Panik yapmayın 🙂

2) Eğer Versiyonunuz ESXi ise ESXi CD si ile sunucunuzu başlatıp Repair edin. Bu işlemden sonra ESXi yeniden kurulacak yani sanal makinelerinize hiç birşey olmayacak Config vs silinmeyecek fakat Vmware dosyaları sıfırlanacaktır. Bu işlemden sonra sunucu onarma işlemi bitecek ve sunucuza artık Vsphere Client ile bağlanabileceksiniz. Şifre default olarak boş gelecek.

3) Sunucu açıldıktan sonra Datastore ların içerisindeki sanal makineleri göreceksiniz bu bölümde vmx dosyalarının üzerinde sağ tuş Add Inventory yöntemini kullanarak sanal makineleri sunucuza ekleyin.

Vmware ESXi versiyonda en uygun Password Sıfırlama yöntemi budur. Vmware Kendisi de bu işlemi önermektedir.

Normal ESXi olmayan versiyonlarda şifre sıfırlamak için sunucunun kendi konsol arayüzünden ilgili komutları kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlem için aşağıdaki Siteyi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.petri.co.il/vmware-esx-server-root-password-reset-recovery-lost.htm

1 Comment

  1. Danish

    Hello,Can you please prdoive me details of your Home LAB. I am planning to build one and has limited budget currently. So your inputs will be valuable to me as you already have one.

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *