Syprep Nedir ? Nasıl yapılır?

Syprep İşlemi nasıl yapılır ?

Örneğin birden fazla aynı konfigürasyona sahip makineleriniz var.Tek tek bilgisayarlara işletim sistemi kurup zaman kaybetmektense bir bilgisayara kurup imajını alıp diğer bilgisayarlara dağıtabilirsiniz.Fakat imaj alıp diğer bilgisayarlara aynı işletim sistemini kurarken imajını alınan bilgisayarın adı , lisans bilgisi , Sid si aynı şekilde diğerlerine geçmektedir.İşte bunu önlemek aracıyla microsoft’un Sysprep aracını kullanmamız gerekmektedir.

Sysprep aracı imajın atıldığı bilgisayarın bilgisayar adını , lisans bilgisini , Sid’sini sıfırlar ve ağda bilgisayarın çakışmasını engeller.


Sysprep Nasıl yapılır?

Server 2008 Windows 7 ve Windows 8 üzerinde aşağıdaki lokasyonda bulunur;

C:\Windows\System32\sysprep\sysprep.exe uygulamasını çalıştıralım. Bu uygulamayı çalıştır’a sysprep yazarakda açabilirsiniz.
Gelen ekrandan aşağıdaki şekilde ayarları değiştirerek OK butonuna tıklayalım. Syprep işlemi tamamlandığında restart edecek ve açılırken ayarlar yapılarak sistem açılacaktır.

 

Bu işlemden sonra işletim sistemi restart edecek ve sonuc olarak SID numaralarınız değiştirilmiş olacak. Benzersiz bir SID numarası oluşturulacak ve domain ortamındaki işletim sistemleri ile SID çakışması yaşanmamış olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *