SCCM Software Metering Özelliği Nedir? Software Metering Nasıl Aktif Edilir?

Merhaba,

SCCM’in bize sağladığı özelliklerden biride Software Metering kullanıcı bilgisayarlarında yüklü olan yazılımların kullanım alışkanlıklarını ölçmek. Burada amacımız hangi bilgisayara hangi program kurulmuş değil.. kurulan program kaç kere kullanılmış.. Yılda bir kez kullandığınız programa lisans mı ödediniz? lisans alımları yaparken bu özellikten faydalanmanızı öneririm..

Kullanıcıların bilgisayarlarında yüklü olan programların versiyon, dil ve programın kullanılıp kullanılmadığının bilgisini ayrı ayrı ölçüp raporlayabiliyoruz.

Özet olarak;

  1. Kullanıcıların X uygulamasının hangi versiyonunu kullanıyor?
  2. Hangi kullanıcılar X programını kullanıyor? Program artık kullanılmıyorsa yeni yılda lisansını yenileyip yenilemeyeceğinize karar verebilirsiniz.
  3. Günün kaç saati X programı kullanılıyor?

Bu özelliğin SCCM altyapısında nasıl aktif edildiğini inceleyelim;

Administration bölümündeki Client Settings bölümüne gelelim. Bu bölümde eğer Software Metering özelliğini tüm bilgisayarlarda açmak istiyorsanız Default Client Settins de Software
Metering özelliğini açabilirsiniz ama benim önerim sadece Personel ve ölçüm yapacağınız kullanıcılarda bu özelliği açmanızdır.

Belirli kişilerin bilgisayarlarında Software
Metering özelliğini açmak için yeni bir device collection oluşturun ve oluşturduğunuz collectiona özel aşağıdaki ayarları yeni bir Policy oluşturarak deploy edin..

Enable software metering on clients  “Yes” seçildikten sonra Schedule bölümünden datanın toplanacağı zaman dilimini ayarlayabilirsiniz.

Kurumunuzun dinamiklerine göre zaman dilimini düzenleyebilirsiniz..

Aşağıdaki ekranda ise Software Metering özelliğine ait kurallar yer alıyor.. SCCM’in clientlar üzerinde bulduğu program bilgilerine göre otomatik olarak kural oluşturabilmesi isterseniz aşağıdaki ekrandan ayarları yapabiliyoruz. Kuralların otomatik olarak oluşması için en az %10 Client üzerinde ilgili programın kurulu olması gerekiyor.

Kurallar otomatik olarak oluştur fakat oluşan kurallar disable durumdadır. Siz isterseniz enable edebilirsiniz.. aşağıdaki ayarımıza göre 100 adet disable durumda kural oluşacak..

Bizim işimiz otomatik oluşan değil kendimizin oluşturacağı kurallar ile

Örnek Outlook 2016 versiyon kimlerde var kim ne kadar kullanıyor bunu görmek istiyorsam aşağıdaki gibi bir kural yazmam gerekiyor;

Kuralda dil bölümünü herhangi bir dil olarak ayarladım çünkü ben Outlook 16.0 versiyonun bütün dillerine ait kullanım alışkanlıklarını ölçmek istiyorum. Burada eğer herhangi bir versiyonu ölçmek isteseydim * eklemem gerekecekti.

Bir kural daha yazalım;

Wordpad uygulamasının kullanım bilgilerini ölçmek istiyorum; Versiyon ve Dil benim için önemli değil Wordpad kimde kullanılırsa takip edebileceğim;

Raporları hemen almak isterseniz veya bu işi test ortamında yapıp hızlı sonuçlar almak istiyorsanız eğer runmetersumm.exe yi kullanabilirsiniz. Buradan indirebilirsiniz.

Aşağıdaki raporu çalıştırdığınızda

Örnek rapor aşağıdaki gibi olacak. Hangi program hangi bilgisayarda ne kadar çalışmış görebileceksiniz..

Bir sonraki makalede görüşmek üzere..

Mustafa Kaşıkçı

1 Comment

  1. Ercan Ese

    Hocam çok değerli elinize sağlık.

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *