SCCM ile NAP Entegrasyonu Nasıl yapılır ? Gerekli Roller nelerdir?

Merhaba,

SCCM ile NAP entegrasyonu yapmaktaki amaç networkunuzde bulunan bilgisayar ve mobile cihazlarınızın güvenlik ve yama yönetimini zorunlu hale getirmek ve SCCM üzerinden bu kuralları belirleyerek yçnetimi tek bir konsol üzerinden yapmış olacaksınız. SCCM ile NAP kurallarını daha esnek bir şekilde belirleyebileceksiniz.

Bu entegrasyonu yapabilmek için gereken ilk adımlar sırası ile aşağıdaki gibidir;

 

  1. NAP Sunucu olarak yapılandırdıracağınız sunucuya Windows Roles bölümünden Network Access Policy and Access Services ‘I kuralım.


  2. NAP rolu kurulduktan sonra SCCM üzerinde NAP rolu kurulu olan sunucu üzerine System Healty Validator Point Rolunun kurulması gerekir. SCCM üzerinde ilgili sunucuya rol tanımlama işlemini aşağıdaki gibi tanımlayınız.

     

  3. Role tanımlama işlemi tamamlandıktan sonra Sunucuyu kontrol ettiğinizde Configuration Manager System Healty Validator SHV eklenmiş ve NAP entegrasyonunu sağlamış olacaksınız. Bu SHV sayesinde SCCM üzerinden belirlenen tüm kurallar NAP ile senkronize olmuş olacak.


Bu işlemden sonra sıra SCCM üzerinde NAP kurallarını yazma ve ilgili Collectionlara deploy etmeye geldi. Bir sonraki yazımda SCCM üzerinde NAP kuralları nasıl yazılır vs bu konulara değineceğiz.

 

Mustafa Kaşıkcı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *