SCCM – ContentLibraryCleanup ile Distribution Pointler üzerindeki kullanılmayan dosyaları temizleyin

Merhaba,

SCCM ürünü çok büyük ve enterprise bir uygulamadır. Bu ürün ile yapabileceğiniz işlerin bir sınırı yoktur demiyorum sınırı hayal gücüdür zaman içerisinde çok fazla operasyon yapar ve SCCM üzerinde bakımı ihmal ederiz. Diskler aşağıdaki gibi bir durumda ise bu yazı tam size göre

En büyük sorunlardan biri SCCM’in disklerinin dolması ve bu durumda nasıl bir aksiyon alınacağının bilinmemesidir. İşte tam da burada ihtiyacınız olan bir araç zaten SCCM Setup klasörleri içerisinde bulunmaktadır. Bu yazımda bu araçla ilgili detayları paylaşacağım.

Aşağıdaki klasörün içerisinde ContentLibraryCleanup.exe uygulaması bulunur. Bu araç ile SCCM üzerinde kullanılmayan gereksiz dosyaların, SCCM den silinmiş ama DP ler üzerinde duran paketleri bulur ve temizlenmesini sağlar.

%CM_Installation_Path%\cd.latest\SMSSETUP\TOOLS\ContentLibraryCleanup\ 

 

Uygulamayı PowerShell veya cmd ekranında çalıştırabilirsiniz;

ContentLibraryCleanup.exe /dp “DPAdi” /ps “PrimarySunucuAdi” /sc “SiteCode” komutu bu şekilde çalıştırdığınız ne yapacağı hakkında bilgi alacaksınız. /delete komutu ile temizlik başlayacaktır.

 

Komutu çalıştırdığınızda analiz başlayacak ve herhangi bir sorun yok ise temizlik yapabileceksiniz. Temizlik işleminin başlaması için /delete parametresini kullanmanız gerekiyor.

Bu işlemi yaparken eğer bir paket DP lere ulaşmadı ve In progress modda duruyorsa size bu paket ile ilgili gerekli bilgiyi verir.. burada paketin de DP ye ulaştırılmasından sonra temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz..

 

 

İşlem sonrasında disklerde açılan yer aşağıdaki gibi. İşlemimiz başarılı

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *