Server 2008 R2 Domain Controller & DNS is down Event ID : 1202 Event ID :408 Event ID:4013

Merhaba,

Yine ilginç bir sorun ile karşınızdayız 🙂

Problem :

Windows Server 2008 ve R2 işletim sistemlerinde Update Sonrasında Son güncelleştirmeleri alan Domain Controllerı restart ediyorsunuz. Daha sonra Sunucu üzerinde hiç bir Active Directory servisi çalışmıyor. DNS,Active Directory vs..

Bu sorun olduğunda kullanıcılar domaine login olamayacak, dns sorgusu atamayacak ve doğal olarak internete çıkamayacaklardır.

Çözüm Noktasında ise ;

Updatelerin kaldırılması ve Network sorunlarının kontrol edilmesi öncelikli yapılacak işlemdir fakat ilk kontrol etmeniz gereken nokta Internet Protocol Versiyon 6 (TCP/IPv6) ‘nın disable edildikten sonra Ethernet kartını enable/disable ettikten sonra sorun çözülecektir.

Bu konu ile ilgili Event ID bilgileri aşağıdaki gibidir;

Event ID 1202 Event ID:408 Event ID:4013

Not : Bu sorunu internette araştırdığınızda Regedit’e müdahale gerektiren çözümler öneriliyor fakat bunu yapmadan benim önerdiğim şekilde sorunu çözebilirsiniz.

Event ID 4013

“The DNS server is waiting for Active Directory Domain Services (AD DS) to signal that the initial synchronization of the directory has been completed. The DNS server service cannot start until the initial synchronization is complete because critical DNS data might not yet be replicated onto this domain controller. If events in the AD DS event log indicate that there is a problem with DNS name resolution, consider adding the IP address of another DNS server for this domain to the DNS server list in the Internet Protocol properties of this computer. This event will be logged every two minutes until AD DS has signaled that the initial synchronization has successfully completed.”

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *